در حال نمایش 4 نتیجه

برند ژیلت (Gillette)

برند ژیلت (Gillette) در سال 1901 توسط King C.Gillette تاسیس شده است. مرکز این برند در شهر بوستون آمریکا قرار دارد و کمپانی Protector & Gamble که به P&G معروف است هدایت این برند را برعهده دارد. بعد از گذشت 115 سال این برند همچنان بزرگترین و بهترین برند محصولات اصلاح صورت در دنیا می باشد.

تاریخچه برند ژیلت

به جرات می‌توان گفت بنیان گذار این شرکت زمانی که محصول منحصر به فرد خود یعنی تیغ خود تراش را برای اولین بار و در سال 1904 ثبت کرد، شیوه اصلاح را به صورت سراسری دچار تحول کرد. جالب است بدانید تا قبل از آن، مردان برای اینکه موهای صورت خود را اصلاح و پاکیزه کنند، باید از تیغ‌های یک لبه استفاده می‌کردند که در اکثر اوقات باعث ضخم شدن صورت می‌شدند و مجبور بودند برای هر بار اصلاح، به آرایشگاه بروند.

ساختار این ژیلت به گونه ای بود که تیغ آن در درون یک دسته محافظ دار هوشمند قرار داشت که باعث می شد کنترل تیغ آسان شود و همچنین، امکان تعویض تیغ بعد از کند شدن آن وجود داشت. در همین سال، این محصول منحصر به فرد نزدیک به 100000 عدد به فروش رسید و به همین دلیل، این کمپانی موفقیت امروز خود را مدیون این ژیلت است. پس از سود قابل توجهی که از فروش این محصول برای ژیلت حاصل شد ، این کمپانی به ساختمان شش طبقه ای در شهر بوستون آمریکا منتقل شد و در نتیجه ، شرکت گسترش یافت.

محصولات ژیلت در جنگ جهانی

جالب است بدانید، محصولات ژیلت قبل از جنگ جهانی دوم با دو شعار (توانایی اصلاح در هر شرایط و کیفیت بالای تیغ ها) تولید می شدند. سال 1905 وقت آن رسیده بود که محصولات ژیلت به کشورهای دیگر هم شناسانده شوند. اولین دفتر خارجی ژیلت در کشور انگلیس تاسیس شد و به دنبال آن، دفاتر زیادی در شهرهای مونترال، پاریس، برلین و هامبورگ تاسیس شدند به طوری که قبل از سال 1923 ، 30 درصد از محصولات ژیلت در خارج از خاک آمریکا تولید می شدند. جنگ جهانی اول بدون شک برای همه مردم جهان یک فاجعه بزرگ محسوب می شد ولی برای برند و محصولات ژیلت اوضاع کمی فرق داشت. ارتش گسترده آمریکا در زمان جنگ جهانی اول چیزی حدود 40 میلیون تیغ خود تراش و 4 میلیون دسته برای سربازان خود به شرکت ژیلت سفارش داد. این مسئله برای این برند یک توفیق اجباری محسوب شد و موجب این شد که 500 نیروی کاری جدید به شرکت اضافه شوند و ساعت کاری در این کمپانی، شبانه روزی و 24 ساعته شد.

شاید فکر کنید بعد از پایان جنگ جهانی اول ، فروش محصولات ژیلت با افت مواجه شدند ولی کاملا برعکس این قضیه رخ داد زیرا به دلیل سفارشات بالا و نیاز به تعویض تیغ برای افراد مصرف کننده ، کمپانی مجبور شد تولید خود را بیشتر کند و بازهم نیروی کار به شرکت اضافه کرد. سال 1921، پایان کار برای این محصول فوق العاده بود. در این سال، خط تولید پتنت خود تراش ژیلت برای همیشه کنار رفت و شرکت تصمیم گرفت یک خود تراش جدید را با قیمت ارزان روانه بازار کند تا جایگزین مناسبی برای مدل قبلی باشد و طبق معمول ، این محصول هم با استقبال قابل توجهی مواجه شد.

دوران طلایی و افول برند ژیلت

اواخر دهه ی 20 را می توان به یکی بدترین دوران کمپانی ژیلت نسبت داد. شخص باهوشی به نام گیزمن که در آن زمان مدیر کمپانی Auto Strop بود که در زمینه تولید خود تراش فعالیت داشت ، با تنظیم یک شکایت ویژه علیه کمپانی ژیلت و ارائه آن به دادگاه ، آینده موسس و کارمندان این شرکت بزرگ را به چالش ناخوشایندی کشاند. موضوع این شکایت به گونه ای بود که در آن عنوان شده بود شرکت ژیلت از طرح گیزمن کپی برداری کرده است و این جی گیزمن بود که برای اولین بار درباره طرح های ژیلت خود تراش صحبت کرده است و جی گیزمن ادعا می کرد ایده اولیه او دزدیده شده است. این ادعا تا حد زیادی درست بود و به همین دلیل ، شرکت ژیلت برای جلوگیری از ورشکستگی و ادامه حیات خود تصمیم گرفت با شرکت جی گیزمن ادغام شود اما این پایان کار نبود. زمانی که گیزمن اسناد مالی و حسابداری شرکت ژیلت را بررسی می کرد ، متوجه شد کینگ سی ژیلت برای فرار از مالیات ، چیزی حدود 3 میلیون دلار از سرمایه و درآمد کمپانی را پنهان کرده است. این موضوع باعث شد تا سهام ژیلت از 120 دلار به 18 دلار افت کند که رقم قابل توجهی بود. در نتیجه این بحران ها ، کینگ سی ژیلت تصمیم گرفت از ریاست ژیلت کنار بکشد و با گرفتن سهم خود ، مدیریت ژیلت را به گیزمن سپرد.

سال 1930 را می توان جزو موفق ترین سال های ژیلت عنوان کرد. گیزمن چند سال بعد از ریاست به دلایلی که هنوز هم مشخص نیست ، از کارخانه کنار رفت و شخصی به نام جرارد لمبرت مدیریت ژیلت را به عهده گرفت . جرارد که فردی باتجربه بود ، برنامه ها و استراتژی های مخصوصی را برای بحث مارکتینگ ژیلت طراحی کرد و توانست ژیلت را پس از نزدیک به یک دهه ، دوباره به اوج برساند. البته باید به این نکته اشاره کرد که در همین سال ، یکی از بهترین و محبوب ترین محصولات ژیلت یعنی Blue Blade وارد بازار شد که فناوری اصلی و ساختار تولید آن ، توسط گیزمن طراحی شده بود. این محصول منحصر به فرد به دلیل کیفیت و دوام بالا ، به سراسر جهان عرضه شد و به یک فروش بی سابقه و تکرار نشدنی رسید. باز هم شروع جنگ و بازهم پیشرفت ژیلت. وقتی جنگ جهانی دوم آغاز شد بازهم محصولات ژیلت مانند جنگ جهانی اول پرفروش بودند و این روند صعودی ، حتی بعد از دوران رکود بعد از جنگ که اکثر شرکت ها ورشکسته شدند ، متوقف نشد.

بعد از پایان جنگ ، سیاست ژیلت کمی تغییر کرد و محصولات ژیلت فقط به یک خود تراش محدود نمی شدند. مدیران این کمپانی تصمیم گرفتند در حوزه های تولید رنگ مو ، عطر ، لوازم آرایشی و بهداشتی و خمیر ریش شانس خود را امتحان کنند که اتفاقا به موفقیت هم رسیدند. در سال 1984 ، کمپانی ژیلت که با افکار بازاریابی و تعیین استراتژی های مفید و سود آور ، به سرمایه بالایی رسیده بود ، تصمیم گرفت برند معروف اورال بی که در زمان خود بزرگ ترین و معروف ترین کارخانه تولید محصولات بهداشتی دهان و دندان در آمریکا بود را با مبلغ سرسام آور 200 میلیون دلار خریداری کند. درست 9 سال بعد و در سال 1993 نیز ، ژیلت بازهم تصمیم به خریداری یک شرکت دیگر کرد و با خرید شرکت پارکر که در زمینه تولید نوشت افزار فعالیت داشت ، تبدیل به بزرگ ترین کمپانی تولید نوشت افزار در جهان شد.

انتقال برند ژیلت به کمپانی P&G

با پیشرفت علم و ورود دنیا به هزاره سوم ، کار برای ژیلت چندان ایده آل پیش نمی رفت. رقیب های ژیلت با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته و صرف هزینه های زیاد ، در زمینه تولید محصولات مراقبتی و بهداشتی به سرعت در حال رشد و پیشرفت بودند. همه این عوامل باعث شد تا آمار فروش محصولات ژیلت با افت زیادی مواجه شوند. در سال 2005 بود که کمپانی ژیلت برای فرار از ورشکستگی با شرکت پروکتر اند گمبل ادغام شد. این کار باعث شد تا تقریبا نام ژیلت کنار برود و گمبل جای آنرا بگیرد. پروکتر اند گمبل نیز ، شرکت شناخته شده ای است که امروزه در زمینه تولید ملزومات بهداشتی و مراقبت شخصی حرف های زیادی برای گفتن دارد.

دارایی شرکت ژیلت که با P&G ترکیب شده است به عنوان ” ژیلت جهانی” شناخته می شود. در جولای سال 2007، ژیلت جهانی منحل شده و با دو بخش دیگر P&G، که مربوط به زیبایی و محصولات تمیزکاری خانه می شود، ادغام شد. محصولات برند ژیلت هم بین این دو مورد گفته شده تقسیم شدند. مرکز R&D ژیلت در بوستون، ماساچوست و مرکز تولیدی ژیلت جنوب بوستون (که به عنوان دفاتر جهانی اصلاح ژیلت شناخته شده اند) هنوز هم به عنوان محل کار عملکردی وجود داردند که تحت مالکیت P&G می باشند. شرکت های تابعه ژیلت، براون و اورال بی، نیز توسط  P&G حفظ شده اند.

سوالات متداول

این برند ساخت کشور آمریکا است