عطر و ادکلن

همه چیز درباره ژان کلود النا طراح مشهور عطریات

ژان کلود النا

زیباپرفیومی های امروز میخواهیم شما رو با یکی از بهترین طراحان عطر و ادکلن دنیا آشنا کنیم . ژان کلود النا ( Jean Claude Ellena ) جادوگر رایحه ها ، بزرگترین عطار زمانه ی ما ، عطار منتخب برند Hermes ، یک عطرساز حرفه ایست که طرفدارانش در سراسر گیتی او را می پرستند . النا و فقط یک عطار دیگر ، دومینیک روپیون ( Dominique Ropion ) فرسنگ ها بالاتر از خیل دیگر عطر سازان معاصر ، در لیست هنرمندان زمانه ی ما قرار می گیرند .

النا متولد گراس شهر عطاران فرانسه است که از سن ۱۷ سالگی به این حرفه مشغول بود ، از “ گراس ” به “ پاریس ” ، “ نیویورک ” و “ ژنو ” در لابراتوارهای بسیار معتبر بصورت خود آموز به خلق آثار هنری معطر پرداخته است .

او برای خلق آثارش ، پیش از آنکه مواد را در لابراتوار ترکیب نماید ، به نوشتن فرمول ها میپردازد ، فرمول های کوتاه و کم غلظت که مشخصه ی کارش هستند و با استفاده از کمترین تنوع مواد اولیه . النا طراحی عطر را چون سرودن شعر خاطرات می داند و بیش از هر چیز آنرا یک موضوع فکری می شمارد . او یک فیلسوف و یک متفکر است و از معدود عطارانی که قادرند درباره ی دیدگاه ها و عطرهایشان بنویسند .

از جمله کتابهایش می توان به موارد زیر اشاره کرد : “ خاطرات یک بینی ( The Diary of a Nose ) ” “ عطر ( Perfume ) ” می توانید یکی از آثارش را برای مثال ادکلن Osmanthe Yunnan و یا Un Jardin sur le Nil را به دستتان اسپری کنید و در افکارخود غوطه ور شوید در جستجوی این سوال که چگونه این عطار هنرمند پروسه ی تبدیل رایحه به یک اثر هنری را طی کرده است ؟ این وقار و متانت آثار اوست که همه را شیفته ی عطرهایش نموده است . النا این توانایی را دارد که وقار ، آزادگی و سبکبالی را به همه ی عطرهایش انتقال دهد . پدر النا ، خانواده اش و دخترش همه در حرفه ی عطاری بوده اند و خودش تعریف میکند که پدرش قبل از اینکه چیزی را بنوشد ، بخورد یا بخواند ، حتما می بایست آنرا به بینی خود نزدیک می کرد . می توان گفت عطر سازی سرنوشت پدرم بود . النا جاِ پای عطار دیگری گذاشته است که نقش بزرگی در اثبات جایگاه عطر سازی بعنوان هنر ، به عهده داشته و آن شخص ، “ ادموند رودنیتسکا ” ، خالق بسیاری از شاهکارهای عطری ، می باشد .

ژان کلود النا ( Jean Claude Ellena ) برای بسیاری از برندهای معتبر طراحی عطر نموده که از آن میان میتوان به Balenciaga , Bvlgari , Cartier , Christian Lacroix Decleor , Frederic Malle , Armani , Rochas , Sisley و Van Cleef & Arpels اشاره کرد.

بیشترین کارهای او متعلق به هرمس است که از سال ۲۰۰۳ به بعد برای این کمپانی صورت گرفته است . مهمترین آنها عبارتند از :

تق هرمس ( Terre d’Hermes )

جور د هرمس ( Jour d’Hermes )

هرمس مارویلیس الکسیر ( Elixir des Merveilles )

هرمس ووییج ( Voyage d`Hermes )

ژان کلود النا ( Jean Claude Ellena ) همچنین برای خانه عطر zفدریک مال عطرهای برجسته ای طراحی نموده و نیز برای خانه عطر ال آرتیزان چندین عطر و ادکلن طراحی نموده است.همچنین چندین عطر برای دیفرنت کمپانی طراحی نموده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *